Užitečné informace

Cestovní doklady: Občané České republiky musí mít ke vstupu do Španělska pouze platný pas nebo občanský průkaz.
Měna: Stejně jako v celém Španělsku, i na Formenteře je základní měnovou jednotkou euro.
Elektrika: 220V
Telefonní předvolby:
Při volání ze Španělska do České republiky zvolte předvolbu +420
Při telefonování do Španělska zvolte předvolbu +34


Zdraví: Občanům ČR poskytují státní zdravotnická zařízení ve Španělsku standardní ošetření zdarma, nezapomeňte na platný průkaz evropského pojištění a cestovní doklad. Lékárny jsou obvykle otevřeny od 9:30 do 13:30 a od 16:30 do 20:00 hodin.
Bezpečnost: Španělsko patří mezi bezpečné země, konkrétně na tak malém ostrově jako je Formentera, není kriminalita téměř žádná. Vždy ale platí, abyste své osobní věci nenechávali bez dozoru (ne plážích, trzích apod.).
Otvírací doba: Obchody mívají obvykle otevřeno od pondělí do soboty, od 9:30 do 13:30 a poté od 16:30 do 20:00 hodin. Velké supermarkety a obchodní domy jsou otevřeny až do 21:00 nebo 22:00 hodin, některé i v neděli.
Důležitá telefonní čísla: Telefonní číslo pro tísňové volání na Formenteře – 112. Platí pro policii, hasiče a záchrannou službu první pomoci. Operátor s Vámi bude hovořit španělsky, anglicky nebo německy. Volání na toto číslo je zdarma.

Zastupitelský úřad

Velvyslanectví ČR v Madridu – Embajada de la República Checa
Avenida Pío XII, 22 – 24
280 16 Madrid
Tel.: 91 353 18 80, Fax: 91 353 18 85

Konzulární oddělení

Tel.: 91 353 18 97, 91 353 18 96, Fax: 91 353 18 98, e-mail: madrid@embassy.mzv.cz, Internet: www.mzv.cz/madrid
Stálá služba v mimopracovní době: tel. 699 982 307
Pracovní doba velvyslanectví je od 8.00 – 16.30 (pondělí až pátek), úřední hodiny pro veřejnost konzulárního oddělení jsou: 10.00 – 12.00 (pondělí až pátek). Po pracovní době, v průběhu víkendu a o svátcích je v provozu záznamník s instrukcemi pro naléhavé případy.

Spropitné: Pokud jste spokojeni se službami v restauraci, je běžné zanechat obsluze spropitné ve výši 5-10% z celkové ceny účtu.

Pošta: Pošta se ve Španělsku jmenuje Correos a její pobočky a poštovní schránky na ulici snadno poznáte podle nápadného žlutomodrého loga. Je o ní známo, že nepatří zrovna mezi nejrychlejší. Pošta ze Španělska do Česka putuje někdy déle než týden. Poštovní známky se kupují na poštách nebo v novinových stáncích (estanco) a pokud Vám je prodavač k pohlednicím sám nenabídne, požadujte sellos (vyslov sejos). Známky na obyčejné standartní psaní nebo pohlednici do Evropy stojí 0,70 € (aktuální cena pro rok 2012). Nezapomeňte na konec adresy vepsat název státu, do kterého psaní nebo pohlednici posíláte, v případě České republiky napište República Checa. Jestliže jste ubytováni v hotelu, obvykle můžete oznámkované dopisy a pohlednice nechat na recepci, kde jsou často umístěny sběrné schránky na poštu.

Státní svátky: 1. ledna, 6. ledna, Zelený čtvrtek (katalánsky: Dijous Sant, španělsky: Jueves Santo), Velký pátek (katalánsky: Divendres Sant, španělsky: Viernes Santo), Velikonoční pondělí (katalánsky: Dilluns de Pasqua, španělsky: Lunes de Pascua), 1. května – Svátek práce (katalánsky: Dia del Treballador, španělsky: Día del Trabajador), 15. srpna – Svátek Nanebevzetí Panny Marie (katalánsky: Assumpció de Maria, španělsky: Asunción de María), 12. října – Svátek Panny Pilar (katalánsky: Verge del Pilar, španělsky: Virgen del Pilar), 1. listopadu – Všech Svatých (katalánsky: Tots Sants, španělsky: Día de Todos los Santos), 6. prosince – Den španělské ústavy (katalánsky: Dia de la Constitució Espanyola, španělsky: Día de la Constitución Española), 8. prosince – Svátek Neposkvrněného početí (katalánsky: Immaculada Concepció de Nostra Senyora, španělsky: Inmaculada Concepción de Nuestra Señora), 24. prosince – Štědrý den (katalánsky: Nit de Nadal, španělsky: Nochebuena), 25. prosince – Boží hod (katalánsky: Naixement de Nostre Senyor Jesús Crist, španělsky: Natividad de Nuestro Señor Jesucristo), 26. prosince – Sv. Štěpán (katalánsky: Sant Esteve, španělsky: San Esteban).

Protikuřácký zákon: V celém Španělsku je kouření zakázáno ve všech uzavřených veřejných prostorách (včetně hromadných dopravních prostředků), ve zdravotnických zařízeních (včetně venkovních ploch), ve školách a vzdělávacích zařízeních (včetně venkovních ploch) a na dětských hřištích.

Benzín: Na čerpacích stanicích je k dostání bezolovnatý benzín 95 a bezolovnatý benzín 98 (španělsky: gasolina SIN PLOMO, katalánsky: benzina SENSE PLOM), nafta a bionafta (GASOIL). Benzínové stanice nejsou ve Španělsku na každém kroku, tak jak jsme zvyklí z ČR, kompletní seznam benzínek na území Španělska, typy pohonných hmot a jejich ceny najdete zde.