Sant Francesc Xavier

Katalánsky: Sant Francesc Xavier nebo Sant Francesc de Formentera
Španělsky: San Francisco Javier

Sant Francesc Xavier, hlavní město ostrova Formentera, je vlastně docela malé městečko, které má přibližně 1200 obyvatel a nachází se jen 3 km od přístavu La Savina. Sídlí zde správní úřad ostrova Consell Insular de Formentera mnoho další úřadů a služeb, důležitých pro život na ostrově. Centrem města je náměstí Plaça de la Constitució, přilehlé uličky a nová pěší zóna s obchody, restauracemi i kavárnami.

Na náměstí Vás zaujme především kostel Església de Sant Francesc Xavier z 18. století, který původně sloužil nejen k modlitbám, ale i k obranným účelům. Až do roku 1830 byla střešní terasa kostela vybavena děly, ta zajišťovala obranu proti pirátským nájezdům, kterými v té dé době obyvatelé ostrova velmi často trpěli (ostrahu ostrova poté zajišťovaly obranné věže na pobřeží a na malém předsunutém ostrůvku Espalmador).

Vedle kostela stojí budova staré radnice (Ajuntament vell), jejíž prostory od roku 1989 slouží jako městská výstavní síň – Sala Municipal d’Exposicions(pondělí – pátek, od 11:00 do 14:00 hod., vstup zdarma). Budova současné radnice se zastřešeným balkónem a dřevěným zábradlím, stojí na protější straně náměstí. Od května do října se na náměstí Plaça de la Constituciókonají dopolední trhy a během celého roku se zde pořádají různá kulturní představení a oslavy.
V jedné z uliček blízko náměstí se skrývá nenápadné, za to však zajímavé muzeum. Jedná se národopisné muzeum Museu d’Etnografia de Formentera a po jeho prohlídce si budete moci lépe představit, jak se žilo na Formenteře v dobách, kdy turisté ještě ani netušili, že existuje.(Museu d’Etnografia de Formentera ,Carrer Jaume 1, Sant Francesc Xavier, pondělí – pátek, od 9:00 do 14:00 a od 17:00 do 19:00 hod., vstup zdarma). V ulici Carrer Jaume můžete navštívit ještě Sala d’Exposicions „La Caixa“, kde se pořádají zajímavé výstavy (pondělí – pátek, od 10:00 do 14:00 hod., vstup zdarma).

V jižní části města stojí mimořádně zachovalá kulturní památka, kaple Capella de sa Tanca Vella z roku 1369. Kamenná budova má obdélníkový tvar zaklenutý valenou klenbou. Kaple sloužila jako duchovní místo pro hrstku obyvatel Formentery, ostrov byl v těch dobách téměř vylidněný z důvodu morové epidemie v roce 1348. Její funkci nahradil až kostel Església de Sant Francesc Xavier, s jehož stavbou se započalo v roce 1726 a definitivně dokončen byl o dvanáct let později.

Hlavní fiesta v Sant Francesc Xavier, která oslavuje patrona města, sv. Františka Xaverského, se koná 3. prosince.