Sant Ferran de ses Roques

Obec Sant Ferran de ses Roques se nachází v samém srdci ostrova Formentera. San Fernando, jak se vesničce stále s oblibou říká, je úzce spjato s hnutím hippies, jehož přívrženci se v 60. letech dvacátého století, usídlili právě zde. Setkávali se v proslulém podniku Fonda Pepe, o kterém se říká, že se tu dodnes panuje atmosféra „květinových dětí“. Místní obyvatelé zprvu neměli hippies moc v lásce a dokonce jim mezi sebou říkali „els peluts“ (španělsky melenudos či peludos, česky vlasáči, střapatí, strašáci), postupem času si na ně však zvykli, a i když mnohdy jejich chování neschvalovali, chovali se k nim tolerantně. S barem Fonda Pepe je spojován i hudebník a zpěvák Bob Dylan, který jej údajně několikrát navštívil při svém pobytu na Formenteře v roce 1967.

Ve vesnici stojí kostel Esglèsia de Sant Ferran z roku 1890, který má na rozdíl od ostatních bílých kostelů na Formenteře a Ibize, fásádu z přírodního kamene. V létě se na náměstí před kostelem konají živé koncerty (od 22:00 do 01:00 hod.) a každý večer probíhá menší hippie trh.

Mezi muzikanty, a to i světově proslulými, má výbornou pověst kytarová dílna Formentera Guitars. Je to jakýsi „workshop“, kde případné zájemce naučí vyrobit si kvalitní kytaru. Mezi zákazníky dílny patří kapela Pink Floyd, King Crimson a zpěvák Chris Rea. Díky kytarové dílně vznikl i festival Guitarras de Formentera, kterého se účastní mezinárodní umělci, kteří na náměstí živě hrají blues, jazz, rock, funky a často to končí společnou „jam sessions“. V září 2012 se konal už 4. ročník.

Pouhý kilometr jihovýchodně od Sant Ferran de ses Roques leží jeskyně Cova d’en Xeroni. Byla objevena teprve v roce 1975 a to úplnou náhodou, když si majitel pozemku nechal vrtat studnu. Stáří jeskyně je odhadováno na 3 miliony let. V jeskyni kopulovitého tvaru můžete spatřit klasické krápníky, které svými zajímavými tvary připomínají lidi i zvířata, ale i krápníky falešné, které vznikly prorůstáním rostlin ze zahrady restaurace, nacházející se nad jeskyní. V prostorách jeskyně je po celý rok konstantní teplota 20 ° C a úroveň vlhkosti nikdy neklesá pod 80%. Cova d’en Xeroni je jediná jeskyně na Formenteře, která je oficiálně přístupna veřejnosti (vstup s průvodcem, 4 €).

Také jen kilometr od vesnice, ale tentokrát západním směrem, stojí jeden z dochovalých větrných mlýnů, mlýn Molí d’en Teuet. Větrný mlýn patří k těm nejstarším na ostrově a mouka se v něm přestala mlít v roce 1964.
Turisté vyhledávají i krásnou přírodní, skalnatou zátoku Cala En Baster. Záliv, kde můžete vidět tradiční skluzy pro rybářské lodě, které tady nekončí v klasických docích, ale v útrobách skalnatých útesů, se nachází asi 2 km na východ od Sant Ferran de ses Roques a je velmi oblíbený mezi nudisty.