Mys Cap de Barbaria a maják Far des Cap Barbaria

Mys Cap de Barbaria se nalézá v jihozápadní části Formentery a je nejjižnějším místem nejen tohoto ostrova, ale Baleárských ostrovů vůbec. Na jeho konci stojí jeden ze tří majáků na ostrově, Far des Cap Barbaria (Faro des Cap de Barbaria). Až k samotnému majáku vede úzká, asfaltová cesta od devět kilometrů vzdáleného hlavního města Sant Francesc Xavier. Silnici nejprve lemují kamenné zídky a stromy, po pár kilometrech však veškerou civilizaci necháte za sebou a před Vámi se objeví pustá a skalnatá krajina. Někteří ji přirovnávají ke krajině měsíční, přesto i v této vyprahlé půdě sem tam narazíte na typické středomořské keře, voňavé byliny a také na všudypřítomné ještěrky pityuské, které v této části Formentery mají modré zbarvení. Silnice končí těsně před majákem Far des Cap Barbaria, stojící na okraji vysokých útesů (78 m. n. m.).

Pohlédnete -li od majáku na širé moře, můžete si být jisti, že někde v dálce před Vámi leží pobřeží Afriky, označované jako berberské, odkud severoafričtí berberští piráti pořádali své nájezdy na Baleárské ostrovy. Nejjižnější výběžek ostrova s majákem je berberskému pobřeží nejblíže, a proto dostal pojmenování Barbaria.

Okolí majáku Far des Cap Barbaria je ideálním místem k pozorování jednoho z nejpůsobivějších západů slunce ve Středomoří. Někteří z hippies, žijících na ostrově, se na toto místo vydávají i za nocí, kdy je měsíc v úplňku, vychutnávají si magickou atmosféru místa a vzdávají mu hold bubnováním. Jen pár metrů od majáku se nachází další místo, které je mezi hippies oblíbené a také trochu tajuplné. Je to otvor v zemi, který vede do jeskyně Cova Foradada (česky: děravá jeskyně). Vstup do ní je na vlastní nebezpečí. Pokud budete mít odvahu spustit se do jeskyně a dostanete se až na její konec, budete odměněni překrásnou vyhlídkou na moře z přírodního balkonu uprostřed útesů.

Záběry jeskyně Cova Foradada a majáku Far des Cap Barbaria se objevily i v úspěšném španělsko-francouzském filmu režiséra Julia Medema, „Lucia y el sexo“ (česky: Sex a Lucía) z roku 2001 a jeskyně s majákem se tak stali jakýmsi kultovním místem pro obdivovatele tohoto filmu.

Krátkou procházkou kolem útesů (nalevo od majáku), jen ve společnosti racků, kroužících nad mořem, se dostanete k věži Torre des Garroveret (Torre del Cap de Barbaria), která již od roku 1763 sloužila k obraně ostrova a k varování obyvatel před častými pirátskými nájezdy.

Naše tipy:
• Mějte na paměti, že do jeskyně Cova Foradada vstupujete na vlastní nebezpečí. Vstup do ní je skutečně jen nevelká díra v zemi (napravo od majáku), do které (zejména za tmy) můžete lehce spadnout. Někdy bývá v otvoru umístěný žebřík pro snadnější vstup, jindy se tam musí seskočit a při cestě zpátky se zase vytáhnout nahoru. A nezapomeňte na baterku.
• V oblasti mysu není žádná možnost koupit si občerstvení. Na cestu si proto s sebou vezměte jídlo a hlavně pití.
• Víte, že na Cap de Barbaria se pěstuje víno? Vinice o rozloze 1,5 ha byla založena v roce 2001 a pěstují se na ní odrůdy Monastrell, Fogoneu, Cabernet a Merlot. A v těsné blízkosti těchto vinic vzniklo i agroturistické ubytování „Petit Hotel Agroturismo Cap de Barbaria“.
• Chcete, aby se Vám splnilo vysněné přání? Přidejte i Vy svůj kamínek na některou z kamenných pyramid a soch prapodivných tvarů, které všude kolem vznikají právě z tohoto důvodu – co kamínek, to jedno přání …. a ať se Vám vyplní.
• Na Cap de Barbaria jsou nejkrásnější západy slunce na Formenteře. Jestli však chcete zažít i ten nejkrásnější východ slunce na ostrově, vydejte se před svítáním k dalšímu majáku na ostrově, k působivému Far de la Mola.