Megalitická hrobka Ca Na Costa

Megalitická hrobka Ca Na Costa je považována za nejvýznamnější megalitickou památku nejen na ostrově Formentera, ale na celých Baleárských ostrovech vůbec. Nachází se na severu Formentery, na břehu jezera Estany Pudent. Hrobka byla objevena teprve v roce 1974, do té doby byla před zraky veřejnosti ukrytá v hustém křoví. Nejprve byly na místě nalezeny drobné keramické úlomky. Následný archeologický průzkum postupně odhalil velmi dobře zachovaný hromadný hrob, který tvoří geometricky dokonale uspořádané kameny, které připomínají hodiny. Z toho důvodu se hrobce Ca Na Costa někdy říká Rellotge (katalánsky hodiny).

V pohřební komoře uprostřed hrobky archeologové objevili lidské kosterní pozůstatky osmi osob, keramické střepy, šperky a zbytky pracovních nástrojů z kamene. Podrobný průzkum prokázal, že se jedná o hromadný hrob, který vznikl v letech 1900 – 1600 před naším letopočtem a jeho stáří je neuvěřitelných více než 3.900 let.

Naše tipy:
• K hrobce Ca Na Costa se snadno dostanete ze silnici, která vede z přístavu La Savina do letoviska Es Pujols, přístup je dobře značený. Aby se tato památka zachovala v dobrém stavu i pro další generace, musela být oplocena, nyní ji tedy uvidíte jen skrz kovový plot.