Maják Far de la Mola

Far de la Mola je nejstarší ze tří majáků na ostrově Formentera. Někteří starousedlíci jej stále nazývají jen Far de Formentera, tak se mu totiž říkalo v minulosti, kdy byl jediným majákem na ostrově. Maják stojí v nadmořské výšce 123 metrů nad mořem, na samém okraji vysokých a strmých útesů, které lemují pobřeží náhorní plošiny La Mola, nacházející se ve východní části Formentery. Far de la Mola nechala postavit královna Isabela II. podle projektu Emilia Pou a jeho stavba se započala v roce 1859. Po dvou letech byl maják uveden do provozu a svoji funkci plní až do dnešních dob.

Dnes už v budově majáku nebydlí žádný strážce, neboť v roce 1973 proběhla jeho elektrifikace. Výlet k majáku Far de la Mola patří k těm nejoblíbenějším na Formenteře, snad každý touží spatřit romantický maják v působivé a divoké krajině náhorní plošiny, pohlédnout dolů ze strmých útesů na tříštící se vlny a vychutnat si klid, který naruší snad jen křik poletujících racků a vzácných buřňáků baleárských. Zaručeně se tu setkáte i s nejtypičtějším živočichem ostrova, s ještěrkou pityuskou. V okolí majáku Far de la Mola jsou ještěrky na turisty zvyklé a jsou tak ochočené, že se nechávají i krmit.

A kdy je nejvhodnější vydat se k majáku? Spousty lidí sem míří pozorovat krásný západ slunce a čekají, až se setmí a světlomety majáku začnou každých pět vteřin blikat jasným, bílým světlem. Za jasných letních nocí se zdá, že hvězdy na obloze jsou skoro na dosah ruky. A stejně tak okouzlující a nezapomenutelný zážitek je východ slunce, ten je u majáku Far de la Mola vůbec nejpůsobivější. V roce 1987 byl v těsné blízkosti majáku vybudován pomník, který je věnovaný slavnému francouzskému spisovateli, autorovi dobrodružných románů, Julesi Verneovi. Ten do tohoto místa umístil děj svého románu „Na kometě: Hector Servadac aneb Dobrodružná cesta sluneční soustavou“.

Naše tipy:
• Občerstvit se můžete v baru před majákem, vedle parkoviště.
• Návštěvu Far de la Mola je ideální spojit s návštěvou hippie trhu ve vesnici El Pilar de la Mola (v sezónu každou středu a neděli, od 16. hodiny).