Jezero Estany Pudent

Jezero Estany Pudent je součástí přírodního parku Ses Salines a rozkládá se na severu ostrova Formentera, necelé 2 km jihovýchodně od přístavu La Savina. Pobřežní laguna, zabírající plochu 3,5 km², byla původně sladkovodní a nebyla nijak spojená s mořem. K propojení došlo až na přelomu 18. a 19. století, kdy byl v severní části jezera vybudován úzký kanál Sa Sèquia. Říká se, že jej nechali postavit proto, aby se stojaté vody jezera, které v letním období přitahovaly komáry, dost zapáchaly a přispívaly k šíření nemocí, smísily s mořskou vodou a tím se zmírnil zápach. Díky této skutečnosti dostalo jezero nelichotivé jméno Estany Pudent, česky Zapáchající jezero.

Pod názvem Estany Pudent najdete jezero ve všech mapách, ale stále častěji se můžete setkat i s jeho neoficiálním pojmenováním – Estany dels Flamencs, česky Jezero plameňáků. Jezero s okolními mokřady je totiž jednou z významných ornitologických oblastí Formentery, kde můžete pozorovat desítky druhů ptáků, mezi nimiž nechybí ani vzácní plameňáci.

Naše tipy:
• V laguně Estany Pudent je koupání zakázáno. Vykoupat se můžete v druhém slaném jezeře, v Estany d’es Peix, v jehož jižní části se nachází pláž Platja d’es Peix Estany.
• Zastavte se u jedné z nejstarších památek Formentery, u megalitického hrobu Ca Na Costa, který byl v roce 1974 objeven na břehu jezera Estany Pudent.
• Dobrý způsob jak poznat krásy jezera Estany Pudent a jeho okolí, je projít si stezku Camí de s’Estany, která je součástí tzv. zelených okruhů – circuits verds.