Jak na Formenteru

Využijte cestovní kancelář nebo agenturu
Chcete si užít dovolenou aniž byste se museli o něco zbytečně starat? V tom případě využijte nabídku cestovní agentury eTravel.cz na ostrov Formentera.

Na ostrově Formentera není letiště, nezbývá tedy nic jiného než se napřed dopravit buď letecky nebo lodí na nedaleký ostrov Ibiza a odtud pokračovat lodí na Formenteru. Jestliže zvolíte leteckou dopravu na Ibizu, budete se muset dostat do přístavu v hlavním městě Ibizy, které se jmenuje Eivissa.
Ibizské letiště se nachází asi 7 km západně od Eivissy. Z letiště se do Eivissy snadno dostanete autobusem (Línea 10) nebo taxíkem. Autobus zvládne cestu za necelou půlhodinu a stojí zhruba 3 €. Za taxi zaplatíte kolem 20 € (záleží na denním či nočním tarifu), cesta bude mnohem pohodlnější, rychlejší a navíc vás taxi doveze (na rozdíl od autobusu) až přímo k terminálu v přístavu.

Z přístavu v hlavním městě Eivissa odplouvá každý den několik trajektů a lodí na Formenteru. Během letní turistické sezóny odplouvají lodě a trajekty téměř každou půlhodinu. Lístky na trajekty můžete zakoupit on-line přes internet na webových stránkách jednotlivých společností, které operují mezi ostrovy Ibiza a Formentera. Další možnost je koupit si lístek přímo u přepážek v terminálu v přístavu v Eivisse, mimo sezónu to nebude problém, během července a srpna zájem o lodní lístky prudce vzrůstá.

Námořní dopravu mezi Ibizou a Formenterou zajišťuje několik společností. Patří mezi ně:
Baleària http://www.balearia.com
Mediterranea Pitiusa http://www.medpitiusa.net
Trasmapi http://www.trasmapi.com
Iscomar http://www.iscomar.com

U většiny společností máte možnost zvolit dopravu rychlou lodí (fast ferry, linea jet) nebo o něco pomalejší lodí (ferry, línea express). Rychlé lodě jsou o pár euro dražší a plavbu mezi Ibizou a Formenterou zvládnou do 25 minut. Zakoupit si můžete obyčejný palubní lístek (buď jen na jednu cestu nebo zpáteční), ale i otevřený palubní lístek (na jednu cestu nebo zpáteční). Otevřený palubní lístek má ve většině případů platnost 1 rok. Cena obyčejného lístku na rychlou loď pro dospělou osobu je okolo 27 €, zpáteční lístek stojí kolem 46 € (ceny pro rok 2012). Palubní lístky na pomalejší lodě jsou o něco levnější. Děti a senioři mají slevy.
Trajekty a lodě Vás dopraví z přístavu v Eivisse do 23 km vzdáleného přístavu La Savina na ostrově Formentera. V La Savina již máte „po ruce“ půjčovny automobilů, motocyklů, kol, odjíždí odsud autobus a je tady i stanoviště taxi, které Vás dopraví přímo k místu Vašeho ubytování.

Užitečné výrazy:
palubní lístek – tarjeta de embarque
jednosměrný lístek – billete de ida
zpáteční lístek – billete de ida y vuelta
pokladna, prodej lístků – taquilla

Náš tip:
Pokud už znáte přesný termín své cesty na Formenteru, vyplatí se sledovat webové stránky jednotlivých námořních společností, občas se tam vyskytnou cenově velmi zajímavé nabídky.
Společnost Baleària zavedla přímou trajektovou linku na ostrov Formentera ze španělské pevniny, trajekt pravidelně odplouvá z přístavu ve městě Dénia.