El Pilar de la Mola

Obec El Pilar de la Mola se nachází ve východní části ostrova Formentera, uprostřed náhorní plošiny La Mola, kterou lemují až 100 metrů vysoké útesy a tyčí se tady i nejvyšší vrchol ostrova, Sa Talaiassa (195 m.n.m.). El Pilar de la Mola byla díky své poloze vždy tak trochu izolovaná od zbytku ostrova, místní obyvatelé se věnovali zemědělství. Dodnes zde narazíte na kamenné zídky, které od sebe oddělovaly jednotlivá políčka. Svou tradici tady mělo i vinařství a i v současnosti je to jedna ze dvou oblastí na Formenteře, kde se víno pěstuje.

S malou, poklidnou vesnicí El Pilar de la Mola, která má jen pár desítek domů, je spojován známý hudebník a zpěvák Bob Dylan. Ten na Formenteru zavítal v roce 1967 a hledal zde právě ten vytoužený klid. To se mu splnilo, protože během svého pobytu prý žil v jednom z opuštěných větrných mlýnů na náhorní planině La Mola. S největší pravděpodobností se jednalo o mlýn Molí Vell de la Mola z roku 1778, který se zachoval až do dnešních dnů i s vnitřním zařízením. Dylanovou oblíbenou činností bylo procházet se o samotě po krajině, které vévodí maják Far de la Mola, kterému se příznačně říká „maják na konci světa“.

Obec je proslulá konáním hippie trhu, který se už desítky let pravidelně koná (od května do poloviny října, 16 – 21 hod.) na náměstí před kostelem. Kostel Església de la Mare de Déu del Pilar se datuje od roku 1784 a je to jednoduchá stavba s bílou fasádou, která je typická pro kostely na Ibize a Formenteře.

Hlavní fiesta (katalánsky festa), která oslavuje svátek svaté Pilar, patronky obce, se koná každý rok 12. října. Populární je i Festa de Sant Joan, kdy se ve vesnici oslavuje Svatojánská noc a zapalují se tradiční ohně.